Kaip prižiūrėti stogą?


Stogas atrodytų paprasta namo dalis. Pasirūpinai gera stogo konstrukcija, pasirinkai gerą stogo dangą ir viskas – pamiršai. Tačiau pamiršti iš tiesų negalima. Norint, kad stogas tarnautų kaip galima ilgiau, reikia ir tinkamai jį prižiūrėti. Kodėl to reikia ir kaip prižiūrėti stogą? Būtent tai ir aptarsime šiame straipsnyje.

Mūsų klimato juostoje stogai mato visko – lietaus, krušos, vėjo, uraganų ir sniego. Jiems tenka daug iškęsti, tad pirmiausia didelis dėmesys yra skiriama tvirtai ir kokybiškai stogų dangai. Tačiau net ir gerą dangą reikia profilaktiškai prižiūrėti, bent du kartu per metus apžiūrėti visą stogą, patikrinti ar nėra pažeidimų, ar per sezoną vėjas nenuardė ar neišklibino dangos, o jei taip atsitiko – sutvirtinti. Sezoniniai patikrinimai užtikrina, kad danga tarnaus išties ilgai.

Jei namas stovi netoli didelių medžių, ypač spygliuočių, greičiausiai vėjas ar paukščiai ant stogo atneša lapų, šakelių ir spyglių. Jie dažniausiai užstringa sudėtingiausiose stogų dangos vietose – sudūrimuose, kampuose, prie kamino, kuriuos gali pažeisti. Pūvant, esant drėgmei gali susidaryti grybeliai, kurie naikina dangą. Todėl kas kart reiktų nuvalyti stogą nuo šiukšlių. Reiktų nepamiršti ir vandens nutekėjimo latakų – juos tie patys lapai, šakos ir spygliai gali užkišti. Pro užsikišusius latakus negali saugiai ištekėti vanduo, tad vanduo pradeda tekėti sienomis, taip jas gadindamas. Vandens latakai padaryti tam, kad apsaugotų nuo vandens srovelių tekančių nuo stogo, tad jos ir turėtų veikti tinkamai. Išvalyti latakus reikėtų rudenį, kuomet lapai jau nukritę.

Specialistai teigia, jog į stogo priežiūrą turėtų būti žvelgiama kaip į automobilių techninę priežiūrą. Kiekviena atlikta apžiūra turėtų būti fiksuota, o remontas ar atlikti darbai užfiksuoti. Tai ilgainiui leis pastebėti silpnas vienas, tendencijas, kas išties naudinga rekonstruojant stogą ar renovuojant, perdengiant. Pasakyti kokia danga yra geriausia ir mažiausia pažeidžiama yra sunku. Paprastai minima, jog betoninėmis ar keramikinėmis stogo dangomis dengti stogai rečiausiai prašosi remonto. Tačiau nuo lūžtančios medžio šakos ar vėtros atnešto sunkaus daikto niekas neapsaugotas. Tačiau tokiu atveju lengviau remontuoti stogus, kurie yra dengti iš mažų detalių sudarytos dangos, tad keičiama tik pažeista dalis. Tuo tarpu jei pažeista plokštė, pavyzdžiui, plieninės stogo dangos, tuomet jau reikia keisti visą, nepaisant to, kad pažeista tik maža dalis.

Reguliari stogo priežiūra garantuoja, jog stogas tarnaus ilgiau. Būtent to visi siekiame rinkdamiesi stogo dangą, to turime siekti ir ją eksploatuojant.


Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *